Ambalajlı gıdada yağ, şeker ve tuza artık kırmızı ışık yanacak | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Hoş Geldiniz. 14.10.2019

Ambalajlı gıdada yağ, şeker ve tuza artık kırmızı ışık yanacak

Ambalajlı gıdalara trafik ışığı uygulaması başlıyor. Tüketici renklerle uyarılacak. Ürünler, yağ, doymuş yağ, şeker ve tuz miktarına göre sarı, kırmızı veya yeşil renkle etiketlenecek.

Ambalajlı gıdalarda başlayacak “trafik ışığı” uygulamasıyla ürünler yağ, doymuş yağ, şeker ve tuz miktarına göre sarı, kırmızı ve yeşil renklerle kategorilere ayrılacak. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin dün duyurduğu ambalajlı gıda ürünlerinde devreye girecek “trafik ışığı” uygulamasının detayları belli oldu.

YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK 

Sağlık Bakanlığıyla yürütülen obeziteyle mücadele çalışmaları kapsamında Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nde değişiklik yapılacak. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre, sıvı ya da katı olarak satışa sunulan ambalajlı gıdalarda, üründe yer alan yağ, doymuş yağ, şeker ve tuza ilişkin referans alım oranları etikette belirtilecek.

YAĞ VE TUZA KIRMIZI IŞIK

Yağ, doymuş yağ, şeker ve tuzda alınması gereken referans alım değerlerine ilişkin olarak, “trafik ışığı” modeliyle renkli etiketleme yapılacak. Gıda ambalajlarında, sarı, yeşil ve kırmızı renkli uyarılar yer alacak. Renklendirme uygulaması, her bir besin ögesi için ayrı ayrı gerçekleştirilecek. Örneğin, yağ, doymuş yağ, şeker ve tuz içeren bir gıda ürününün ambalajında, yağ ve tuz için “kırmızı” etiket bulunurken, şeker için “sarı” uyarı yer alabilecek.

Sebze ve meyveye etiket

Taze meyve ve sebze, balık için zorunlu etiket bilgileri de belirlenecek. Taze meyve ve sebze etiketlerinde zorunlu bilgi olarak ürünün adı, çeşidi, menşe bilgisi, işlem görmüş ya da herhangi bir gıda katkı maddesiyle mumlanmış olması durumunda alerjen bilgisi yer alacak. Balık, çözündürülerek piyasaya sunulmuşsa tüetici uyarılacak.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ