Akçakale ve Suruç'taki Tarım Arazilerine Su Verildi | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

19.02.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Akçakale ve Suruç’taki Tarım Arazilerine Su Verildi

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinden Akçakale’ye giden sulama kanallarındaki pompalama sisteminin arızası DSİ 15. Bölge Müdürlüğü tarafından giderildi. DSİ 15. Bölge Müdürü Oğuz Kasap, Akçakale ve Suruç bölgesindeki tarım arazilerine verilen suyun yarın ulaşacağını açıkladı.

Sulama kanallarındaki pompa sisteminin arızası, az yağışlar nedeniyle çiftçilerin ekin ektikleri arazilerini kurutma noktasına getirdi. Bölgedeki 20 muhtar akşam saatlerinde arızanın giderilmesi için Şanlıurfa DSİ 15. Bölge Müdürlüğüne gitti. DSİ 15. Bölge Müdürü Oğuz Kasap ile görüşen muhtarlar, sorunun acil olarak giderilmesini, yoksa milyonlarca lira zarara uğrayacaklarını belirttiler.

DSİ 15. Bölge Müdürü Oğuz Kasap, muhtarlarla yapılan görüşme sonrasında yaptığı açıklamada çiftçilerin mağduriyetinin giderildiğini söyledi. Arıza ile ilgili çiftçileri bilgilendiren Kasap ”Su en kısa sürede Taşbasan Depolamasını dolduracak. Şebeke hatları vasıtasıyla çiftçilerimize ulaştırılacak” dedi.

DSİ personeli teyakkuz halinde.

Bölge Müdürü Kasap, bu süreçte özellikle de P1 ana pompa istasyonunda herhangi bir arızanın yaşanmaması için bölge müdürlüğü ve yüklenici personelin teyakkuz halinde çalıştığını da belirtti. Suruç Ovasında Sağ Şebeke hattındaki bir kısım arazilerin hariç olmak üzere, diğer kısımlarda inşaat çalışmalarının tamamlandığını da sözlerine ekleyen Kasap ”DSİ olarak 2016 yılı içerisindeki hedefimiz Suruç ve Akçakale tarım arazilerinde 562 950 dekar arazinin tamamına suyu ulaştırmaktır” şeklinde konuştu. Toplantıda DSİ Bölge Müdür Yardımcıları Mesut Modanlı ve Metin İlci’de hazır bulundu.

Hücreler yanmıştı.

Suruç Ovası’a sulama sezonunda su verilebilmesi amacıyla daha önce Suruç P1 Ana Pompa istasyonunda çıkan yangın nedeniyle TEİAŞ şalt sahasındaki metal clad hücreler yanmıştı. Hücreler yüklenici firma tarafından bilabedel olarak yenilenip, bu panoların TEİAŞ tarafından test işlemleri yapılmış ve onarım 8 gün sürmüştü. TEİAŞ’ın test ve kabül işlemlerinin tamamlanmasının ardından DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından kanala su verilmeye başlandı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ