9 yaşındaki Beyza'nın duymak için paraya ihtiyacı var | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Hoş Geldiniz. 17.01.2020

9 yaşındaki Beyza’nın duymak için paraya ihtiyacı var

Diyarbakır’da yaşayan ve doğuştan işitme engelli olan 9 yaşındaki Hilal Beyza Bozan’a 7 yıl önce ameliyatla takılan işitme cihazının kullanım süresi dolunca, küçük kızın dünyayla iletişimi kesildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) fiyatı 26 bin lira olan işitme cihazının 12 bin lirasını karşılıyor.

Baba Bozan aldığı asgari ücret ile ancak ailesinin geçimini sağlayabiliyor; kalan 14 bin lira için yardıma ihtiyaçları var.

DOĞUŞTAN İŞİTME ENGELLİ

Yenişehir İlçesi’nde ikamet eden ve 3 çocuğundan 2’si işitme engelli olan Kadri Bozan’ın kızı Hilal Beyza 2012 yılında Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan koklear implant ameliyatı sonrası takılan işitme cihazı ile duymaya başladı. Hilal Beyza, cihazının 7 yıl olan kullanım süresi Ocak ayında dolunca duymada güçlük çekmeye başladı.

9 yaşındaki Beyza’nın duymak için paraya ihtiyacı var

9 yaşındaki Beyza’nın duymak için paraya ihtiyacı var VİDEO

 

”KIZIMIN CİHAZININ DEĞİŞMESİ GEREKİYOR”

Üç çocuğundan ikisinin işitme engelli olduğunu ve geçen yıl oğlunun işitme cihazını güçlükle alabildiklerini ifade eden baba Bozan, “Şimdi kızımın cihazının değişmesi gerekiyor. Çünkü 7 yıldan sonra cihazların yenilenmesi gerekiyor. Cihaz belli bir süre sonra işlevini yitiriyor. Şu an kızım eski cihazıyla net olarak duyamıyor. Yeni cihazın alımı için firmaya başvurduk ama cihazın 26 bin TL olduğunu, bu tutarın 12 bin TL’sini SGK’nın karşıladığını ve geriye kalan 14 bin TL’yi de şahsımın karşılaması gerektiğini söyledi. Asgari ücretle çalışan bir birey olarak bunu karşılamam mümkün değil. Bu konuda devlet büyüklerinden ve yetkililerinden yardım bekliyoruz” dedi.

9 yaşındaki Beyza’nın duymak için paraya ihtiyacı var

KÜÇÜK BEYZA VETERİNER OLMAK İSTİYOR

Büyüyünce veteriner olmak istediğini kaydeden Hilal Beyza, “Hayvanları iyileştirmek için veteriner olmak istiyorum. Cihazım çok pahalı alamıyoruz. Babamızın o kadar parası yok. Ağabeyime de yeni aldık. Yeni cihaz alsak duyabiliyorum” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ